2025. március 20., csütörtök

Gondolatok egy Tycho koncertről

Szóval, volt egyszer 11 évvel ezelőtt az A38-on egy Tycho koncert, ahol az Awake album lemezbemutatója történt meg. Ott lőttünk egy szelfit is ezzel a tipikus amerikai fizimiskájú ipsével, Tibivel, Erivel, Briguval és jómagammal. Ha megölnek sem tudom, hova tökítettem a képet (anno asszem a tumblr-re töltöttem fel, de a fiókomat töröltem), pedig beraktam volna ide, mivel idén sajna nem futotta ilyen szelfikre (ha megtalálom, ígérem feltöltöm). Ellenben hála "mesteri" operatőri munkámnak rá vettem magam, hogy azért valami snittet örökítsek meg a 2025.03.18-án a Dürer Kertben zajló koncertről. Az Infinite Health (2024) album dalai, valamint régebbi dalok is helyet kaptak a repertoárban. Azt kell mondjam nem kopott meg a fény, még mindig transzba ejtő dallamokkal és ritmusképletekkel manipulál, hol akusztikusabban, hol elektronikusabban. Az említett tavalyi album egyébként szerintem egy tipikus back to the roots album volt. A közönség idén is jól rezonált Tycho zenéjére, nem éreztem nosztalgikusnak a légkört annak ellenére, hogy az egész jelenség egyik alappillére a nosztalgia, vagyis inkább a nosztalgikus futurizmus. Ezt mindenképpen erénynek tekintem, mert ez az ember képes azt elérni, hogy ennyi év után sem azért mennek el a koncertre a rajongói, hogy a korábbi zenéire nosztalgiázzanak, hanem azért, mert az összetevőkből mindig tud egy olyan keverést összeállítani, amelyben ott van még mindig az újdonság faktor az említett örök nosztalgikus futurizmussal. Minket teljesen feltöltött ez a közel 2 óra és megállapítottuk, hogy több ilyen "végre élünk" pillanat kellene a "Különválaszott" hétköznapjainkba.

 

2025. február 22., szombat

Lótolvajok / Ut og stjæle hester (Hans Petter Moland, 2019)

Out Stealing Horses (2019) - IMDb 
Nehéz rosszat írni erről a filmről, mert valahol értem a létjogosultságát, ésszel felfogható a téma jelentősége és viszonylag korrekt a bemutatása is. No, de jót is nehéz írni róla, mert valahol a játékidő egyharmadában elveszíti a fókuszt és teljes sebességgel száguld a közhelyes irányába. Hiába értem a sok tragédiát és annak következményeit, egyszerűen képtelen vagyok átérezni. Fel is tettem magamnak a kérdést, hogy miért van ez? Vagy, még jobb kérdés: direkt szándékkal van ez (mármint a készítők részéről)? Hans Petter Moland neve ismerősen csenghet, olyan filmekért felelős, mint Az eltűnés sorrendjében (Kraftidioten) (2014) vagy a Palackposta (Flaskepost Fra P) (2016) és ami közös ezekben, hogy tartalmasan szórakoztató filmek. Az életmű ennél korábbi alkotásaiban tehát megvolt az egyensúly. A Lótolvajok esetében ez már kevésbé mondható el. A könyvfeldolgozás rizikós ebből a szempontból, és úgy érzem sokat akart a szarka, de nem bírta a farka. Azzal, hogy inkább a tartalom felé billent a mérleg nyelve, önmagában nem is lenne baj, viszont az az érzésem, hogy ebben nem mozog az alkotó igazán komfortosan, szinte stílusidegen tőle. Leginkább a művészieskedő jelző, amely beugrik elsőre. Sokszor használ pl. olyan eszközöket, amelynek semmi funkciója nincsen, azon túl, hogy esztétikai élményt nyújt, nem ismerjük meg jobban a szereplő jellemét, nem készít elő fontos eseményt stb. Egyébként a fényképezés, az operatőri munka zseniális, a mérsékelt övi erdő minden bájával, de sajnos nem ellensúlyozza a hibákat. Túl sok a jelentőségteljesnek beállított pillanat, érzelmileg egyik szitációból nem lehet könnyen áthangolódni a másik szituációba. Ez így gyorsan egymásutánjában, igazi érzelmi kötődés nélkül pedig már-már önmaga paródiájává kezd válni. Ráadásul ehhez képest a játékidőt indokolatlanul hosszúnak találtam. Stellan Skarsgård játéka végül is ellensúlyoz egy picit, de a jellemének szempontjából a fiatalkori énjén van a hangsúly, így nem mindig ő van a képernyőn. Az apa és fia kapcsolat alakulása, a családi minták átörökítése, a hibák belátása mind olyan téma, amely ordított volna a katarzisért, és a film ezt a ziccert kihagyta. Ugyanakkor hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem gondolkoztam a filmen megnézése után, ami annak a jele, hogy mégis volt valami kémia vele. Talán rossz időben, rossz hangulatomban talált meg.
 
6/10

2025. február 14., péntek

Mogwai - The Bad Fire

Cover art for The Bad Fire by Mogwai 

Voltaképpen én nagyon jól elvagyok régi kedvenceimmel.......Ez nyilván nem teljes mértékben igaz, hiszen az igazat megvallva a legtöbbjükkel x év távlatában már nem igazán tudok mit kezdeni. Na, a Mogwai nem ilyen. Ahogy idősödnek, egyre jobbak a lemezeik, vagy legalább is tartják a minőséget. A The Bad Fire-el is ez a helyzet. Pöpecül össze van rakva, vagány a hangzása, a lemeznek van egy íve, változatos, mégis koherens. Ott van az ismerős Mogwai hangzás és emellett van némi kísérletezés. Nem kell nagy dolgokra gondolni, inkább nüanszokra, egy szokatlan hangszerre a kiállásban vagy váratlan váltásra, esetleg meglepően szokatlanul egyszerű dalszerkezetre. Emellett pedig ott vannak a régi bevált dolgok is, mint az építkező dalszerkezet nagy ívű kiteljesedésekkel, extázissal. Amióta beengedték a hangzásvilágukba a könnyedebb hangzást, azóta még új, fiatalabb közönséget is nyertek maguknak. Ehhez mondjuk a Kin (2018) filmzenelemez jócskán be is segített. Akkor jöjjön a "de" bekezdés. Amit írtam tartom, nem válik unalmassá idővel sem a zenéjük. Ugyanakkor izgalmasabb lenne, ha albumnyi új ötletet kapnánk, szemben azzal, hogy ötletmorzsák vannak egy viszonylag komfortos keretben. A régi rajongók egy része már így is fanyalog, szerintem megérné a rizikót. Már a szintén erős 2021-es As the Love Continues hallgatása alatt is ezen morfondíroztam. Egyébként meg nem is értem magam, hiszen addig amíg ilyen "poklot" teremtenek, amíg képes vagyok elbőgni magam az érzelmekkel felduzzasztott kiteljesedéseken, tulajdonképpen nem igazán érdekel, hogy még mit és hogyan csiszolhatnának. A The Bad Fire posztrock-ja leginkább a shoegaze és a space-rock felől közelít, de megjelenik itt még egy jelentős dream pop hatás is. A záró Fact Boy ambient-je, pedig egyenesen a Sigur Rós Valtari időszakát idézi meg. A lassan negyedik évtizedes recept egy-két új összetevővel tehát még mindig jól működik. Remélem még jó pár album kiadására való érdekes ötlet van a tarsolyukban.

7,5/10

2025. február 9., vasárnap

2025. február 4., kedd

Ash trailer

 

 

Szentég! Ez meg mi lesz? Jó kis lovecrafti kozmikus horrornak néz ki. Flying Lotus új oldala elég érdekesnek ígérkezik.

Ela Minus - UPWARDS video

 

2025. február 2., vasárnap

Norvég álom (Norwegian Dream, 2023)

Norwegian Dream (DVD) 

Adott egy Norvégiában felnőtt és Lengyelországban tanult rendező, Leiv Igor Devold, és az ő víziója arról, hogy a lengyel vendégmunkások hogyan is látják Norvégiát. Hát nem izgalmas kiindulás? És akkor még nem is mondtam, hogy egyébként ez egy coming of age keretbe helyezett coming out story. Hatalmas potenciál van az alapkoncepcióban, rengeteg mindenről próbál mesélni, de sajnos amilyen érdekes a koncepció, olyannyira nincs hagyva, hogy a dolgok kibontakozzanak. Egyoldalú a karakterfejlődés, keveset tudunk meg a többi szereplőről, mi hajtja őket, miért viselkednek úgy, ahogy. Ennek ellenére fenntartja a kíváncsiságot. Kelet Európaiként sok minden megérintett a filmben, mert a bemutatott dolgoknak kegyetlen aktualitása van. Teljesen átérezhető a létbizonytalanságból kiutat kereső vendégmunkások élethelyzete. Menekülésük egy olyan országból, ahol mindig a számlák kifizetésén kell szorongani, ahol az emberek nem mernek magukért kiállni, mert annak a kevésnek az elvesztése is komoly gondokat okozhat. Ráadásul ezt a rendszer ki is használja. Hát ugye, hogy ez ennél nem is lehetne aktuálisabb? Hab a tortán, hogy Norvégiában sincs ez másképpen, az utolsó bőrt is lenyúzzák a munkásokról, aki felszólal, az mehet is, vissza a semmibe. Ebben a nyomasztó világban szembesül Robert (Hubert Miłkowski) azzal, hogy valami nem stimmel vele és találkozik egy különc fiúval, Ivar-ral (Karl Bekele Steinland), aki nem mellesleg a vállalat ügyvezetőjének a fia, és aki szabadidejében drag karaokikat csinál. Lassan bontakozik köztük ki a dolog, megnehezíti ezt Robert homofóbia miatt korábban Lengyelországban elszenvedett traumája. Robert-et tehát úgy ahogy sikerül megismerni, de sajnos Ivar-ra kevés fókusz jut. Pedig izgalmas lett volna megtudni, miért is alakult élete úgy, ahogy, miért szeret drag-eskedni, mi motiválja, hogy belépjen a sztrájkba, miért olyan édesapjával a kapcsolata. Ugyancsak felszínes Robert anyjának a története, kettejük közötti dinamikájának megismerése is rengeteg potenciált tartogatott volna még. Vagy akár a munkásközösség viszonyulásának alakulása a párral kapcsolatban, erről sem nagyon tudtunk meg többet. Jobb forgatókönyv, és plusz húsz perc játékidő ami emlékezetessé tette volna ezt a filmet. Ahogy a végét elvágták, az is ezt erősíti meg leginkább. Mégis innen keletről életszagúnak érzem, ezért dilemmázok a végeredményen. Összegezve ez a film sokat akart, de keveset mondott egy viszonylag jó szájíz utóérzéssel.

6,5/10

2025. február 1., szombat

FKA twigs - EUSEXUA

FKA twigs Eusexua 

Na jó! A kezdeti fanyalgás és ellenérzés után csak megadtam magam az EUSEXUA jelenségnek. Twigs irányváltásával kapcsolatban azért még mindig vannak kétségeim. Valamiért beleszerettem a kislányba, de nem vagyok meggyőződve, hogy azokba a jegyekbe, amely felé kezd kiteljesedni. Már a Caprisongs mixtape-nél kiakadtam a mainstream (tiniknek való) popdalocskákon és csak reménykedtem abban, hogy nem hivatalos lp lévén ez csak egy "izé". Nos ez az "izé" tovább él, és a jelenlegi anyagon is érződik, de szerencsére visszatranszformálódott az "art" keretei közé. Az elején a női Tricky-t láttam twigs-ben, de a 2019-es MAGDALANE-nel egy art pop mesterművet tett le az asztalra, ahol tökéletesre lettek csiszolva az egyedi jegyek (az érzékeny nőiesség kontra szókimondó dalszövegek, a kattogásokból, tört ütemekből előbújó dallamok, a fokozatosan építkező dalstruktúrák stb.). Aztán jött ez......Fortyogó, lüktető klubritmusok, hagyományos dalszerkezetek (verzé-refrén), fülledt erotika, amolyan queer életérzés, meg még K-Pop is! Akkor meg is van az idei BRAT, Dirt Femme vagy Desire, I Want to Turn Into You, csak hogy az utóbbi három évet idézzem meg. Persze jó ez (gondoltam), de pont Twigs-től és pont egy jó hangsúlyokkal megalkotott artpop tézis MAGDALANE után? A jó hír az az, hogy többszöri hallgatás és némi ülepedés szükséges ahhoz, hogy a sztereotíp hozzáállás által kihallott cukormázat levetkezze ez az album. Az EUSEXUA ugyanis korántsem tipikus queer klubhimnusz (van benne egy adag), sokkal inkább a sebzettség feloldódása egy biztonságos térben (jelen esetben party, klub szcéna) és ennek az eufóriája. Pont ez az eufória, amely ezt az albumot optimista irányba állítja. Megijedni nem kell, a melankólia még itt is megmaradt stílusjegynek, csak az arányok áthangolása történt meg. Az artpop jelen esetben inkább pop, de mesteri az átalakulás, benne van minden esszencia, tehát az art jelen van, le sem lehet tagadni. Ebben a csepp lányban leginkább azt kedvelem, hogy úgy olvasztja stílusába az őt ért hatásokat, hogy sohasem tévelyedik az utánzás mezsgyéjére. Az album pedig "fiatalkoromat" meghatározó hatásokban tobzódik. Igaz, jelen esetben sokkal direktebbek az utalások, szinte megmosolyogtatóak (első hallásra felháborítónak találtam), de sem az utánzás, sem pedig a nosztalgikus giccs felé nem indul el. Totál 90-es évek hangulata van a lemeznek, leginkább Madonna (Ray of Light korszak), William Orbit, Björk, (de még lehetne sorolni) ami beugrik elsőre. A legdirektebb utalás talán a Girl Feels Good, amely konkrétan Madonna Swim-je is lehetne. De Björk Post albuma is több helyen beugrik, van itt Hyperballad felépítésű dal (Keep it, Hold it), de nekem a 24hr Dog pl. tök Possible Maybe. Az utolsó dalnak mellékesen pedig Wanderlust (újabb Björk utalás) a címe, amelyben Twigs bebizonyítja, hogy hangban is egyre csak fejlődik. Egyébiránt ebből a szempontból brutál erős az anyag, vokálisan nagyon odatette magát (ismételten). Azon tűnődöm, hogy ha nem a 90-es években vagyok tinédzser, akkor is megfogott volna e az album, nyilván ezt nem tudhatom, illetve az is dilemma, hogy hosszú távon tetszene e ez a látszólag könnyedebb irány? Biztos vagyok benne, hogy a továbbiakban is kísérletezik majd, úgyhogy ezt most elkönyveltem egy jól összerakott guilty pleasure-nek.

8/10

2025. január 30., csütörtök

2025. január 27., hétfő

2025. január 25., szombat

Mogwai - God Gets You Back video

 

Björk: The CORNUCOPIA Interview

 

 

2019-ben volt szerencsém a Cornucopia turné londoni állomásán jelen lenni. Björk, mint "mature" előadó is tud újdonsággal szolgálni. Lehet, hogy nem a studió felvételeken keresztül válik ez nyilvánvalóvá, hanem inkább a koncertélményen keresztül. Az aktuális hangzásvilágának megfelelő daltranszformációi zseniálisak, éppen ezért sajnálom, hogy a későbbi Cornucopia koncertek kimaradtak, amikor a "gombás album" dalai is repertoárba kerültek. Azért egy "begombázott" Human Behavior biztos "oda szórja a spórát"!!

FKA twigs - Striptease video

 

2025. január 24., péntek

2025. január 21., kedd

Floating Points - Fast Forward

 

 
Nagyon örülök, hogy bepótoltam a tavaly szeptemberben megjelent Cascade albumot. Brutál erős kortárs elektronika.

Severance season 2 trailer

 

2025. január 19., vasárnap

Silo (2. évad, 2024-2025)

 r/SiloSeries - Official Poster for 'Silo' Season 2

Amiben erős volt az első évad, abban ez az évad is rendkívül erős maradt. Amiben gyenge volt, nos talán azt még fokozta is. Szerencsére a koncepció, a megvalósítás és a színészi játék a negatívumokat is képes kompenzálni. A Silo egy bitang jó sorozat, egy tökéletes felütéssel, rengeteg misztikummal. Klausztrofób, de mégis emberi, mert emberi drámákról szól egy posztapokaliptikus világban. "Juliette él" ez már ebben az évadban nem kérdés, akármennyire próbálják az "igazságot" elfedni, titkolni, dolgokat meg nem történtté tenni. A zűrzavar, amit Juliette (Rebecca Ferguson) hátrahagyott egyre inkább eszkalálódi látszik, célegyenesben van a lázadás, amely az egész Silo létét fenyegeti. Két szálon fut a cselekmény, az egyik a lázadás szál a Silo-ban, a másik pedig Juliette szála. Jules élete pedig gyökerestől felfordul attól, amit felfedez. Sok számára a kérdés, de sok minden helyére is kerül, így rájön, hogy vissza kell menjen a Silo-ba, mert ha nem teszi, annak beláthatatlan következményei lesznek. Ez a két szál kezdetben részenként elkülönül (első két rész), majd szerencsére perspektíva váltás történik és el kezd ugrálni a két helyszín között, reflektálva mindig a másik helyszín történéseire. És megéri kitartani, akár több évadon keresztül is? Azt mondom mindenképp, mert annyira profik az alkotók akár a történetvezetésben, akár misztikum kibontásában, akár a képi világban, hangulatteremtésben és bónuszként a színészi játék is kiváló. Vesszőparipám a karakterek megismerése, a karakterfejlődés, nos itt bőven hagynak időt erre is. Miben volt más ez az évad, mint az előző, melyek az erősségei? A történetmesélés helyszíneit már említettem, két helyszín titkai tárulnak elénk. Megismerünk új szereplőket, ezáltal, illetve múltjuk megismerése által pedig közelebb kerülünk az "igazsághoz" is. Sims bíró és a felesége karakterfejlődése zseniális, bár továbbra is nehéz szeretni Sims-et, mégis jó látni mikor a gépezet fenntartása mögött ott vannak az emberi tulajdonságok, ott van az emberség. A polgármester Bernard (Tim Robbins) karaktere azért valljuk be elég negatív volt az első évadban, de szerencsére itt kikristályosodnak jellemvonásának mozgatórugói, mellesleg egy perc alatt válik esendővé, sajnálhatóvá, már-már "szimpatikussá". És persze ott van a hatalmas mindfuck élmény az évad végén, aztán rájössz, hogy minden ott hevert az orrod előtt, voltak utalások, voltak furcsaságok, amelyeket nem tudtál hova tenni, aztán - egy részük legalább is - a helyére kerül. Az egész évad során lassan vannak adagolva az információ morzsák, van idő emészteni őket (egyébként kell is), és a záró részben ott van a fordulat, amely sok mindenre ad magyarázatot és amitől egyébként el száll az ember agya. Na és az az utolsó 3 perc!!! Szóval igen, nézni kell, mert így tökéletes egy évadzáró, így lehet a népet megvezetni, hogy aztán a következő évad pár középszerű részével csalódjon egy kicsit, aztán ismét bedobnak egy mindfuck élményt. Akkor jöjjön a negatívum: akár az előző mondatom az is lehetne, hiszen mostanra látom ez a helyzet. Az évad első két része bitang erős volt, de sajnos a közepe felé elég erős lejtmenet volt, lassúnak éreztem (élethelyzetek, karakterek bemutatása), már majdnem unatkoztam. Az utolsó harmad aztán megint belehúzott, mikor már sejteni lehetett mire fog kimenni a szezonzáró. Tehát igen, nyúzzák, mint a rétestésztát, de sorozatról beszélünk, ez műfaji korlát (mondjuk, ha három résszel kevesebb, akkor az arányok sem lennének eltolódva). Egy biztos ebben az évadban a relikviáknak, a számoknak és a helyszíneknek nagy jelentősége van, és ha az évad végén kialakított vélekedésünk megerősíteni látszik a következő évadban, akkor nem kérdés, hogy az utóbbi évek egyik legjobb posztapokaliptikus sci-fi-jével van dolgunk.

7,5/10

A boldogság íze (Smagen af sult, 2021)

 A Taste of Hunger 

H.R. Boe (Christoffer Boe) 2020-as filmdrámája már eléggé eltávolodik a korai filmek "Lynch-i" ábrázolásmódjától. Ahogy haladunk a filmográfiában (ide nem értve a sorozatokat) egyre inkább azt érzem, hogy az iró-rendező nem hogy megtalálta volna az egyéni stílusát, hanem valamilyen okból adódóan elvesztette, vagy leginkább elengedte azt. A legutolsó filmje, amely tobzódott a groteszkben, a szürrealizmusban a 2011-es Beast volt, és anno már azt sem találtam egy Rekonstukció (Reconstruction, 2003) vagy egy Minden rendben lesz (Alting Bliver Godt Igen, 2010) színvonalához felérő filmnek. Aztán a Spies & Gilstrup-el (2013) végképp eltávolodott ettől az ábrázolásmódtól, majd a 64-es betegnapló (Journal 64, 2018) Q ügyosztály történetével végképp nem értettem mi is történt. A Boldogság Ízével ennek ellenére nincs elveszve semmi. Felfogtam, valami miatt az általam kedvelt ábrázolásmód a múlté, nosza akkor próbáljuk élvezni azt, amit most nyújt. És lám csodát, ezt kanyar nélkül meg lehet tenni. Remek egyensúllyal megírt filmdrámát kaptunk (ami egyébként a dánoknál nemzeti védjegy), amiben Tobias Lindholm volt segítségére, aki remek forgatókönyveket tud írni, nem mellesleg rendezői vénája sem utolsó. Egy Michelin csillagra hajtó házaspár történetét látjuk azon az úton, ahol megvalósítják álmaikat. Ennek ellenére nem gasztropornót látunk, hanem egy házasság hanyatlását. Pedig mindent megtesznek annak érdekében, hogy gyönyörködjünk az ínycsiklandó ételek látványában. Minél inkább gomolyognak a felhők a család felett, annál esztétikusabb képeket látunk az ételekről, alapanyagokról, illetve úgy egyáltalán. A fényképezés, a kamerahasználat, az operatőri munka zseniális ebben a filmben. A színek használata, a kontrasztok, mintha a film egy fine dining lenne. Mindezt úgy alkalmazza, hogy kontrasztot képez a drámai eseményekhez. Ami mégis betalált nálam az, hogy a tökéletesre megkomponált képek szinte az emelkedettségig fokozva vannak, ezáltal egy-egy pillanatra elrugaszkodik a valóságtól és beszűrődik egy ici-pici szürrealizmus. Ezeknek konkrét funkciója talán a sorsfordító pillanatok meghatározása, mégis inkább mint esztétikai élmények voltak ezek jelentősek (pl. gombatelep az erdőben). Külön dícséretet érdemel az, hogy megvezet minket a film, érezni is a közepétől, hogy nem azt nézzük, amit látunk. A végén a csavar ezt elég földbe döngölősen tudtunkra is hozza, így a maga tanulságával katartikus lezárást kap a történet. Nikolaj Coster-Waldau számos alkalommal bizonyította már, hogy hatásosan tud drámai szerepeket is játszani, így korántsem akarom a mainstream jelzőt ráakasztani. Katrine Greis-Rosenthal-ról hirtelen egy másik közismert svéd színésznő ugrott be, nem ismertem eddig, de figyelni fogok rá ezentúl. Összegezve minden ellenérzésem ellenére H.R. Boe új filmje megérintett, nem látom ugyan mit és hogyan akar láttatni, de még mindig érdemes rá figyelni.

7/10

2025. január 17., péntek

 A Promising New Update On 'Silo' Season 2 On Apple TV Plus 

WTF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????

2025. január 13., hétfő

A fúrótorony - 2. évad- (The Rig - season 2 - 2025.)

 

Van ez a sorozat, amelynek eszméletlen jó alapkoncepciója van, jó adagban adagolják a feszültséget, és kellőképpen misztikus ahhoz, hogy ne tántorodj el a következő résztől. Adott ismét egy fúrótorony (az első évadban a cselekmény nem ezen játszódott), amely jelen esetben az Északi Sark közelében található, ott van még mindig az "Ős"-ként nevezett entitás, amely a tömeges kihalás fenyegetését üzente az emberiségnek. A második évadban igen erős az energiaipar világfelosztó összeesküvés elmélete is, amely nem riad vissza az emberáldozatoktól sem. Tehát amit itt látunk, egy korábban már bevált recepteket tartalmazó nagy olvasztó tégely, hiszen sok minden bevillanhat számunkra. Az első évad erősen Lovecraft-i jellegű volt, és ez erre az évadra már annyira nem volt jellemző. Ellentétben eszünkbe juttatja a The Thing-et, az Underwater-t (Árok), a Spehere-t (Gömb), de az összeesküvés elmélet miatt az Alien-t is, hiszen itt is van egy rejtélyes cég. Ebben az évadban érdekes módon kevésbé hangsúlyos az "Ős" megismerése, ellentétben a "céges" szálat rendkívül erőssé tették ezáltal sokkal inkább thrillerbe hajló keretet adtak a történetnek. A misztikum ott van a háttérben és mindig annyi van adagolva belőle, hogy fenntartsa a néző érdeklődését. Egyébiránt egész sokat megtudunk az entitásról, megjelenésének inditékáról és a róla való vélekedésben is hoz fordulatot a sorozat és ezt kitűnően szembeállítja a "cég" inditékaival. Szóval többnyire ez az egyveleg működik, és most jön a de. A forgatókönyv hibái sajnos elég mocskosul belepiszkálnak az összképbe, olyannyira, hogy vannak pontok amikor azt érzi a néző, hogy valami zs kategóriás filmet néz. Azt gondolom, hogy egy Siló-ban vagy egy Constellation-ben (csak hogy a tavalyi-idei termésből említsek jókat) ilyen sohasem fordulhatott elő és éppen ezért nem is tud ezeknek a sorozatoknak a szintjére emelkedni. A fentebb vázolt előnyei elvitathatatlanok, és félre értés ne essék egy élvezhető, érdeklődést kitűnően fenntartó misztikus "dara" sorozatról van szó, de úgynevezett "művészi" érték hiányában inkább hajlik a középszerű kategóriába. A húzónév egyébként az az Ian Glen, akit leginkább a Trónok Harcából, vagy a Silóból ismerhetünk. Az évad lezárása egyébként oly módon lett megoldva, hogy ha a folytatást nem rendelik be, akkor is kaptunk egy viszonylag kerek egészt (bár titkon guilty pleasure-ként én reménykedem, hogy a folytatásban láthatjuk a harcot a túlélésért).

6,5/10

2025. január 9., csütörtök

Spelling - Portrait of My Heart video

 

Throwning Muses - Summer of Love video

 

Doves - Cold Dreaming video


 

Ennek a dalnak teljesen Radiohead és Zero 7 házassága hangulata és hangzása van. Ha ilyesmi lesz az album is, biztos imádni fogom.

Dűne: Prófécia (1. évad)

 New Poster for HBO's 'Dune: Prophecy' Prequel Series

Megvan a CW Dinasztiája? Na, akkor ezt keverjük egy jóadag science fiction-nel és egy kis Trónok Harca hangulattal. A képlet végtére is nagyon egyszerű. Az alkotók fogtak egy - az ötletfoszlányaikhoz illeszkedő - franchaise darabot, amely jelen esetben a Dűne előzménytörténete. Nagy hangsúlyt fektetnek a különböző viszályokra, intrikákra, adnak hozzá egy jó adag sötét futurizmus hangulatot, amely minden részletben gazdagon megjelenik (pl. építészet, díszletek, kosztümök). Emellett pedig nagy gondot fordítanak arra, hogy pörögjön a történet. Tulajdonképpen ez egy jól sikerült sorozat. Az arányokon érződik, hogy patikamérleg szerint lettek beállítva. Talán ez felhozható akár hibaként is, mert én személy szerint jobban igényelném a cselekmények mozgatórugóinak részletes kibontását. A karakterek bemutatása egy picit sekélyesebb az én olvasatomban, bár a másik oldalról pedig lehet pont annyit mutat, amely elengedhetetlen a történet szempontjából. Talán nem is szükséges itt nekem akadékoskodni, mert szerintem erős ez a sorozat hangulat-, univerzumteremtés terén is, éppen ezért ennyi hibát jómagam el tudok nézni neki. Azért ismerem a "fanyalgók" véleményét, hogy ezt az egyébként Dűne fanok által nem közkedvelt történetet is kiforgatták az alkotók. Én nem olvastam ezt az előzménytörténetet, de kifejezetten szimpatikus mindig számomra, amikor az alkotók hozzányúlnak a történethez és egy önmagában megálló alkotást hoznak létre (ld. Alapítvány sorozat is). Persze lehet vitatkozni azon, hogy köszönőviszonyban sincs az "eredetivel", de jelen esetben szerintem ennek nincs túl sok értelme. Emily Watson hatalmas benne és nagyon vártam már, hogy Travis Fimmel-t is viszontlássam. Egyedül az nem világos még, hogy direkten kapcsolni akarják e a történetet a Dűne filmek idővonalába (ez egyébként kihívás lenne tekintve, hogy 10.000 évvel a Dűne filmek előtt játszódik).

8/10

2025. január 5., vasárnap

Dűne Prófécia poster


 Dűne: Prófécia 

Egész ígéretes így első blikkre. Remélem ez a dinamizmus és látvány megmarad a végéig.

2025. január 3., péntek

Birodalom: Exodus (Riget: Exodus, 2022)

 

Van-e létjogosultsága annak, hogy 25 év után folytassanak egy sorozatot? Két évadnyi rémséget van e ennyi idő távlatában fokozni? Az elhunyt szereplők karaktereivel mit is lehet kezdeni? Nem, nem a Twin Peaks-ről beszélek, noha minden egyes kétség, amelyet az előbbiekben megfogalmaztam szinte szó szerint illene rá. Egyáltalán véletlen ez a párhuzam, vagy tudatos szenzáció keltés? Amikor Lars Von Trier-ék elkészítették 1994-ben, majd 1998-ban a Birodalom első két évadát, már akkor nyíltan felvállalták, hogy maga a Twin Peaks nagy hatással volt rájuk, de szerencsére a "misztikus szappanopera" jelleg volt az, amelyet Trier a saját képére formált. Mindenesetre ezt a "két évad után 25 év múlva harmadik évad" dolgot továbbra sem tudom hova tenni, legyen szarkazmus és lapozzunk. Szerencsére Trier bácsit nem kellett ezúttal sem félteni, olyan fantasztikus húzással oldotta meg a folytatás dolgot, hogy egy percig sem kellett ezzel a továbbiakban foglalkozni, magától érthetően lehetett átadni magunkat a borzongtató élménynek. Tulajdonképpen nem zajlik semmi más, minthogy a megkezdett történet végre lezárást kap, ergo itt a Lynch-i vonaltól élesen eltért, mert míg Lynch a maga harmadik évadával alkotott egy újabb agymenést, addig Trier inkább egy "rajongói" folytatást készített. Még mielőtt mindenki azt hinné, hogy ez akkor egy jól csúszó daraévad, hát akkor ki kell ábrándítsak mindenkit. Amit itt látunk az egy art mozi köntösébe (leginkább dogma film szerű) bújtatott kőkemény társadalomkritika, amely az abszurditást eszközét használja a hatás elérése érdekében. A történet misztikus jellege pedig ürügy a fentiek megmutatására. Az abszurd humor a maximumra van tekerve ezúttal is, amely egy kontrasztot képez két ellenpont között, a jó és a rossz, a világosság és a sötét, az egyén és a közösség viszonya, a valóság és képzelet (másik valóság), a tudomány és miszticizmus között. Eszméletlen gyorsasággal kapjuk szembe a gúnyt, a provokációt (nacionalizmus, woke jelenség, vallás, önirónia), ehhez persze járnak az epizódok végén Trier mesteri kommentjei, amely közel sem szájbarágást jelent ezúttal sem (igaz ehhez az arcát ebben az évadban nem adja, csak a cipőjének az orrát, amely alul kilóg a leeresztett függöny mögül). A stílusjegyek mesteri házasítása tehát a Birodalom, a kórházi dráma, a fekete komédia, a horror és a társadalmi reflexió van jelen. Ezúttal talán a horror elemek kerülnek érzéseim szerint a háttérbe, és talán pont ezért kevésbé emészthetőbb mint elődjei (a könnyen befogadhatóságtól természetesen azok is távol álltak). És hát a végső konklúzió, a befejezés is zseniális, minden értelmet nyer (természetesen "Birodalmas" befejezést kapunk, ahogy a többi évadban is), mögé látva pedig megérthetjük mi a fenét is néztünk három évadon keresztül (ismétlem a sorozatbeli események ehhez csak ürügyet szolgáltatnak). A Birodalom nagy hátránya a nehezen emészthetőség és az időbeli elnyújtás kombinációja. A szereplőgárda zseniális. Több régi szereplőt láthattunk újra karaktereikben, de az új szereplők rendkívül színesítették az évadot (Bodil Jørgensen, Mikael Persbrand, Lars Mikkelsen, Nicolas Bro, Tuva Novotny, Nikolaj Lie Kaas, Danica Curcic). Mellékszereplőként pedig láthattuk Udo Kier-t, Willem Dafoe-t, Alexander Skarsgård-ot is. Az egészben az a legjobb, ha megnézed azt érzed, hogy Trier bácsi belőled is gúny űzött.

7/10

2025. január 2., csütörtök

ASH poster

 

 

Hogy mi van? Flying Lotus filmet rendez? Végül is kisfilmet már láttunk tőle. Egyenesen sci-fit? Hát, szóhoz sem jutok...

Mindenki utálja Johant (Alle hater Johan, 2022)

 Aktuális filmek - Alle hater Johan - Kultik Csepel Mozi

Egy újabb abszurd komédia, kevésbé tragikus tálalásban. Noha az alaptörténet mind két szegmenst magában hordozza. Johan szülei a 2. világháborúban hidak robbantásával védték meg szigetüket a megszálló csapatoktól, csak éppen egy alkalommal rossz időben tették ezt, így a kisközösség kiközösítette őket. A leszármazott sem úszta meg a kirekesztést, főleg, hogy hasonló hobbija volt mint szüleinek, mindent és mindenkit szeretett szétrobbantani. A kirekesztés igen abszurd formáival találkozhatunk a filmben, mégsem érezzük a drámai hatást, noha a történések sokszor indokolnák azt. Ehelyett az abszurditás komikumába süppedhetünk, és élvezhetnénk a komikus helyzeteket, ami nem könnyű pont azért, mert érzelmileg távol tartja a nézőt. Ehhez kellene némi dráma a szó szoros értelmében, ehhez kevés a drámai események sorozata. Fura egy érzés ez, néha tényleg együtt lehetett Johannal érezni, főleg, amikor az emléktáblán, amelyet a háborús hősöknek emeltek, nincsenek rajta szülei nevei, ugynakkor hála Pål Sverre Hagen-nek (Max Manus, 2008), aki játékával egyébként elviszi a filmet a hátán. Mégis a következő pillanatba már olyan ismételten más abszurd helyzet teremtődik, hogy egyszerűen pont idő nincs ezeket az érzelmeket megélni. Ahogy elnézem Hallvar Witzø rendező munkásságát, eddig inkább sorozatok rendezésével foglalatoskodott, és így akár összeállhat is a kép, hiszen dramaturgiailag valóban hajazott a film egy sorozatra. Másik oldalról pedig a rendező első játékfilmje ez, amelyben még keresi saját ízét. Ebből a szempontból Witzø még biztosan a keresés fázisában tart, ami nem rossz, sőt egyébként mégis van valami érthetetlen dolog, ami megfog a filmben, hiszen napokkal később is eszembe jut. Azonban az eszemmel mégis azt kell mondjam, hogy nem emelkedik ki a kortárs skandináv filmek tengeréből, ugyanakkor érdemes a szemünket ezen a néven tartani, mert ha megérkezik nála a saját recept, akkor kellemes moziélményen túl, maradandó értéket is fog tudni teremteni.

6/10